W 1851 r. zainaugurowano w Londynie ogromną wystawę, która służyła do pokazania całego postępu dokonanego w dziedzinie nauki i technologii. Jedną z głównych atrakcji wystawy był Kryształowy Pałac. Była to szklarnia ze szkła i stali tak duża, że mogła pomieścić wszystkie drzewa, które rosły na obszarze wybranym na wystawę. Jej autorem był Joseph Paxton. Podczas wystawy pojawiło się wyzwanie, które zaangażowało wiele narodów i ich architektów, inżynierów i wynalazców. Ostatecznym celem tego zakładu było zaprojektowanie i zaprezentowanie największego, najnowocześniejszego i najbardziej niesamowitego dzieła w historii.
Francuski inżynier Alexandre Gustave Eiffel również brał udział w tym wyzwaniu. Stwierdził, że będzie w stanie zaprojektować i zbudować największą i najwyższą wieżę na świecie, używając wyłącznie stali jako materiału, prezentując ją na Wystawie Światowej w Paryżu w 1889 roku.
Wieża Eiffla, całkowicie stalowa tekstura
Jednym z wrogów każdej wysokiej wieży jest wiatr, o czym bardzo dobrze wiedział inżynier Eiffel. Aby przezwyciężyć siłę tego naturalnego żywiołu, który spada z boku na budynek, grożąc jego zawaleniem, ściany można podnieść tak solidnie, aby zrównoważyć jego siłę lub przeciwstawić się mu jak najmniejszym oporem. Eiffel pracował nad swoim projektem i w końcu wybrał drugie rozwiązanie i przekształcił wieżę w stalową teksturę, na której wiatr nie mógł się utrzymać, a jedynie przechodził przez różne otwory. Według dokładnych obliczeń architekta, nawet bardzo silny wiatr wiejący z prędkością 238 km/h, przeszedłby przez siatkę wieży nie powodując żadnych szkód.
Detal wieży Eiffla na tarasie panoramicznym
Tak narodziła się Wieża Eiffla, wysoka na 301 metrów i ważąca około 8000 ton, wykonana w większości z wielu kawałków stali o różnych kształtach. Elementy te są połączone ze sobą specjalnymi gwoździami nitowanymi z jednej strony, zwanymi nitami i wbijanymi w miliony otworów. Zawsze, aby oprzeć się wiatrowi, podpory podstawy wieży są pochylone.
Wieża Eiffla to prawdziwy akt ufności w możliwości człowieka do przezwyciężenia sił natury, ale przede wszystkim pomnik postępu i przyszłości ludzkości.
Zobacz jakie miejsca warto jeszcze odwiedź będąc w Paryżu. Tutaj https://www.exploris.pl/5-miejsc-ktore-trzeba-odwiedzic-bedac-w-paryzu/znajdziesz całą listę.