Terry Hayes „Pielgrzym” - 1 2025

Terry Hayes „Pielgrzym”

Scott Murdoch, kryptonim Pielgrzym. Pracował w ściśle tajnej jednostce kontrwywiadu pod bezpośrednią kontrolą prezydenta Stanów Zjednoczonych, a przed przejściem na emeryturę napisał pod fałszywym nazwiskiem ostateczną książkę o najbardziej zaawansowanych naukowych technikach śledczych. Ben Wilson jest agentem FBI, który prowadzi śledztwo w sprawie kobiety zabitej w hotelu w Nowym Jorku i zanurzonej w kwasie, aby wymazać wszelkie wskazówki. Wilson tropi Pielgrzyma, aby wciągnąć go w śledztwo. Ale właśnie został wezwany z powrotem do służby, by ścigać terrorystę zwanego Saracenem, gotowego do ataku biologicznego na Amerykę. Śledztwa przeplatają się w śmiertelnym pojedynku między dwoma przeciwnikami o niezwykłej posturze. 889 stron tej książki absolutnie nie powinno odstraszać. Czyta się ja płynnie, szybko.

Młody szpieg, który zawsze wyróżniał się odwagą, pomysłowością i bystrością, zimny i nieugięty, bierze udział w śledztwie, które zabierze go w świat w poszukiwaniu terrorysty, Saracena.

Możesz pomyśleć sobie, że fabuła w niczym nie wyróżnia się spośród innych kryminałów, że masz przed sobą powieść, gdzie wszystko będzie rozgrywać się klasycznie. Tajny agent przeciwko terroryście. Może to być też dość powszechny pojedynek, ale autor stara się utrzymać duże zainteresowanie na każdej stronie i bardzo dobrze mu się to udaje.

Styl Hayesa jest lekki, płynny i namiętny, choć nie wzbudza wielkiej empatii u bohaterów. To raczej powieść akcji niż sentymentu, ale od czasu do czasu pojawia się ludzki aspekt i robi to w intensywny, choć trochę stereotypowy sposób. Warto docenić sposób, w jaki Pielgrzym radzi sobie z wydarzeniami: jego humorowi nie można się oprzeć! Jego żarty, często mające na celu rozładowanie bardzo trudnych sytuacji, są najbardziej oryginalną i charakterystyczną częścią książki.

Historia zaczyna się jako najzwyklejszy z thrillerów, z nierozpoznawalnym zwłokami kobiety, znalezionymi w pokoju hotelowym. Następnie autor daje kilka wskazówek na temat nagradzanej kariery naszego ulubionego tajnego agenta, kilka wskazówek na temat niespokojnego życia Saracenów, naszego największego wroga, Ameryki i całego świata i tak zaczyna się obława.

Wśród postaci w tle (dwaj bohaterowie są naprawdę nieporęczni), jak na mój gust, z pewnością wyróżnia się Battleboi, haker zakochany w Japonii, podczas gdy ja nie miałam szczególnego zainteresowania i sympatii dla policjantki Cumali. Tempo jest szybkie, rozdziały krótkie, a lektura niezwykle przyjemna. Nawet najbardziej makabryczne szczegóły są dobrze opisane i łatwo zwizualizowane.

Hayes dobrze pisze aktualną powieść, z dużą dawką akcji, wprowadzając w pole dwóch wiarygodnych i dobrze scharakteryzowanych antagonistów. Być może mógł tu i ówdzie uniknąć jakiegoś przypadkowego zbiegu okoliczności, ale czuję, że mogę z entuzjazmem polecić tę powieść miłośnikom gatunku.