Ghee można stosować codziennie zamiast kremu nawilżającego; jeśli nie lubisz jego zapachu, możesz perfumować go olejkami eterycznymi. Świetnie sprawdza się również jako środek do demakijażu: delikatnie rozprowadź na twarzy i delikatnie rozprowadź opuszkami palców; następnie usuń go wacikiem i spłucz lub nawet przetrzyj mleczkiem do demakijażu.
Ghee może być stosowany jako:
- doskonały środek leczniczy na rany, otarcia i oparzenia;
- ważny składnik do produkcji maseł do masażu przeciw zapaleniu ścięgien, stanom zapalnym i naderwaniom mięśni;
- podstawowy składnik do wyrobu maseł do masażu przeciw naczynkom i żylakom.
Jak zrobić ghee?
Zdobądź trochę niesolonego masła. Wybierz dobry, możliwie ekologiczny. W piekarniku lub na kuchence na małym ogniu rozpuść masło. Powstaną trzy warstwy: powierzchowna pienista pochodząca z kazeiny, środkowa żółtawa i oleista oraz dolna pochodząca z części wodnej. Górną piankę należy usunąć, a oleistą ciecz przefiltrować gazą lub ściereczką. Po przefiltrowaniu masło wlewa się do pojemnika i umieszcza w lodówce.
Masło klarowane w kuchni
Mimo, że zawiera głównie tłuszcze krótkołańcuchowe, wykorzystywane przez organizm jako gotowe do użycia źródło energii, jest to pokarm, który należy spożywać z umiarem. Sto gramów masła klarowanego dostarcza około 800 kalorii. Masło klarowane i masło zwykłe nie są używane w tej samej ilości. W przepisie, w którym używa się masła, ilość użytego ghee będzie o 30% mniejsza.
Idealnie nadaje się natomiast do smażenia i pieczenia potraw. Ogólnie rzecz biorąc, masło klarowane jest przydatne we wszystkich przepisach, które wymagają gotowania w wysokich temperaturach. Używa się go również do przygotowania sosu holenderskiego.
Na temat właściwości masła klarowanego przeczytasz w poniższym artykule https://www.wysylkowa.pl/maslo-klarowane-co-to-jest-i-dlaczego-go-uzywac/