Czy tatuaże są bolesne? - 1 2025

Czy tatuaże są bolesne?

Pierwsze pytanie, które pojawia się, gdy myślisz o zrobieniu tatuażu, brzmi: czy będzie bolało? Odpowiedź brzmi: to zależy. Niektórzy odczuwają prawdziwy ból, aczkolwiek bardzo zlokalizowany. Inni tylko lekkie szczypanie czy ucisk przypominający ucisk paznokcia na skórze. Odczucie bólu zależy zarówno od indywidualnego progu bólu, ręki tatuatora, jak i od okolicy, gdzie wykonywany jest tatuaż. W każdym razie ból jest chwilowy i mija natychmiast po zakończeniu operacji.

Inną rzeczą są możliwe przykrości, które mogą pojawić się w ciągu kilku godzin lub dni po wykonaniu tatuażu, jeśli nie wybrałeś kompetentnego i bezpiecznego tatuatora.

Dlatego warto dobrze zapoznać się zarówno ze środkami, jakie dany tatuator stosuje w celu uniknięcia infekcji, ale także o tym, jakie tusze są używane.

Atramenty. Tatuator powinien dostarczyć wszystkie etykiety i dane identyfikacyjne produktów, których używa, w tym skład produktu. Wskazane jest zwrócenie uwagi na użyty tusz do tatuażu, aby wskazać go lekarzowi w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych.

Higiena. Najpierw zapytaj, czy tatuator posiada licencję, a następnie sprawdź środki higieny, takie jak mycie rąk i zmiana rękawiczek. Używana igła musi być wyjęta z zapieczętowanego opakowania, to samo dotyczy pigmentów i pojemników. Sprzęt musi być dezynfekowany przed każdym nowym klientem;

Konsumentowi zaleca się kontakt z wyspecjalizowanymi ośrodkami, które wystawiają zaświadczenie o dacie wykonania tatuażu, użyciu sterylnego sprzętu oraz przestrzeganiu norm higieniczno-zdrowotnych.

Oprócz tatuażu artystycznego istnieją tatuaże do celów medycznych, stosowane do pokrywania stanów chorobowych skóry i przywracania wyglądu zdrowej skóry lub jako uzupełnienie chirurgii rekonstrukcyjnej: np. przy rekonstrukcjach piersi w celu zdefiniowania otoczki brodawki sutkowej. Makijaż permanentny, czyli PMU (Permanent Make Up) to również tatuaż symulujący makijaż np. łuku brwiowego i konturu ust.