Co warto wiedzieć o zespole Die Antwoord? - 1 2025

Co warto wiedzieć o zespole Die Antwoord?

Co warto wiedzieć o zespole Die Antwoord? Jaką muzykę tworzy ta grupa muzyczna? Kiedy powstała i co sprawia, że cieszy się tak sporą popularnością? Jeśli chcesz poznać historię zespołu Die Antwoord, zapraszamy do lektury.

  1. Historia Die Antwoord
  2. Jaką muzykę produkuje i wykonuje zespół Die Antwoord?
  3. Czym wyróżnia się muzyka Die Antwoord?
  4. Koncerty Die Antwoord w Polsce

Kim jest zespół Die Antwoord? Kiedy powstał i kto właściwie wchodzi w skład grupy? Skąd są muzycy Die Antwoord? Jak długo grają wspólnie? Odpowiedzi na powyższe pytania – i znacznie więcej – znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz poznaj historię Die Antwoord!

Historia Die Antwoord

Die Antwoord to zespół południowoafrykański, który pochodzi z Kapsztadu. Grupę założono w 2008 roku z inicjatywy rapera Watkina Tudora Jonesa, którego można bardziej kojarzyć pod pseudonimem Ninja. Zanim jednak powstało Die Antwoord, Jones tworzył początkowo hip-hopowy Max Normal. W 2008 roku do Jonesa dołączyła piosenkarka Anri du Toit oraz Justin De Nobrega, czyli Yo-landi ViSSer i DJ Hi-Tek i tak powstał zespół Die Antwoord, który znamy dziś.

W 2009 roku Die Antwoord wydali swoją debiutancką płytę pod tytułem „SOS”. Płyta ta rok później doczekała się reedycji. Twórczość zespołu zawiera w sobie bardzo dużo elementów znanych z kontrkultury Zef. To popularny ruch w Republice Południowej Afryki, którego termin przyjął się w latach 70. XX wieku w RPA. Stał się symbolem klasy robotniczej.

Warto wiedzieć, że pierwszy album Die Antwoord został udostępniony za darmo w Internecie. Zespół szybko odniósł globalny sukces, a największą popularnością cieszyły się takie utwory, jak „Rich Bitch”, „Enter the Ninja” czy „Wat Pomp”. Ich pierwszy międzynarodowy koncert odbył się na festiwalu Coachella, który odbywa się w Kalifornii. Po koncercie wygrali konkurs organizowany przez MySpace. Otrzymali nagrodę za najlepsze video. Wygraną zapewnił im teledysk do „Enter the Ninja”.

Następna płyta została wyprodukowana przez ich własne wydawnictwo, a mianowicie Zef Recordz. Mowa o albumie „TenShion”, na którym fani mogli usłyszeć takie utwory, jak „Baby’s on Fire”, „Fok Julle Naaiers” czy „Fatty Boom Boom”.

Do tej pory wydali tylko cztery albumy – ostatni zatytułowany „Mount Ninji and da Nice Time Kid” w 2016 roku. Na koncie natomiast mają wiele pobocznych projektów. Na przykład w 2014 roku występowali na koncertach Apehx’a Twin’a. Kilka razy zagrali również w filmach – do najpopularniejszego zalicza się „Chappie” w reżyserii Neilla Blomkampa.

Die Antwoord szokują nie tylko muzyką, ale i wizualnie. Teledyski zespołu nie tylko są mroczne, ale i bardzo efektowne.

Jaką muzykę produkuje i wykonuje zespół Die Antwoord?

Zespół Die Antwoord wykonują muzykę hip-hopową w specjalnej odmianie rap-rave. Rave to gatunek muzyczny, który łączy w sobie klasyczną odmianę hardcore. Jest podobny do wczesnego gatunku house czy techno, jednakże wyróżnia się nieco mocniejszym brzmieniem, również szybszym tempem i mrocznym klimatem. Rave był bardzo popularny na przełomie lat 80. i 90.

Czym wyróżnia się muzyka Die Antwoord?

W swoich utworach Die Antwoord miesza język angielski z zulu, afrikaans i xhosa. Na świecie znani są nie tylko ze swojego innowacyjnego stylu „zef”, o którym już wspominaliśmy, ale i punkowego, nonkonformistycznego charakteru. Swoją popularność zyskali, ukazując charakterystyczne teledyski, wyróżniające się przede wszystkim swego rodzaju dziwnością. W wideo nierzadko pojawiają się takie motywy jak używki, szczury, przemoc czy sztuka uliczna.

Na twórczość Die Antwoord wpływ miało wielu muzyków, w tym również artyści południowoafrykańscy – na przykład fotograf Roger Ballen, znany z charakterystycznych czarno-białych fotografii, przedstawiających zwykłych ludzi. Warto wiedzieć, że zespołowi udało się nawet nawiązać współpracę z owym fotografem. Roger Ballen wyreżyserował teledysk do „I Fink U Freeky” i wydał album ze zdjęciami Die Antwoord.

Koncerty Die Antwoord w Polsce

Zespół Die Antwoord już kilkukrotnie występował w Polsce. Między innymi gościli na festiwalu Open’er w 2010 roku, a w 2012 wystąpili w Poznaniu w strefie kibica w trakcie Euro 2012. W 2014 roku można było ich posłuchać na iFestival, w 2015 ponownie na Open’er Festival, w 2016 na Orange Warsaw Festival, a w 2018 na Kraków Live Festival. Aktualnie zespół przygotowuje się do koncertów w Ameryce Północnej. Die Antwoord pięciokrotnie gościli w Polsce, ale niedługo na pewno pojawią się na kolejnym festiwalu muzycznym. Każdy występ Die Antwoord zawiera kawałki, z których zasłynął debiutancki album pt SOS. Muzyka grana na żywo brzmi jednak o wiele lepiej, zwłaszcza że gripa znana jest z dynamicznych koncertów. W dowolnej chwili można sprawdzić, jacy goście festiwalu wystąpią w najbliższym czasie i poszukać tego zespołu.