Udział w castingach jest najpopularniejszym sposobem na otrzymanie angażu, a jednocześnie stanowi okazję do sprawdzenia swojego warsztatu aktorskiego, zdobycia cennego doświadczenia oraz zawiązania nowych znajomości. Przesłuchania do produkcji filmowych i teatralnych nieco jednak się od siebie różnią. W obu przypadkach aktor musi pokazać się z jak najlepszej strony, aby wywrzeć odpowiednie wrażenie na organizatorach castingu i przekonać ich do siebie. Nawet jeżeli casting skończy się niepowodzeniem, z pewnością będzie wartościowym i procentującym w przyszłości doświadczeniem.
Casting do teatru
Na castingi do spektakli teatralnych zgłaszają się zarówno aktorzy zawodowi, jak i amatorzy. Zapotrzebowanie na konkretnego wykonawcę jest w dużym stopniu uzależnione od specyfiki roli, o którą walczą poszczególni kandydaci. Znaczenie ma bowiem rodzaj i forma spektaklu – inne wymagania stawiane są aktorom dramatycznym, a inne musicalowym. Gra w teatrze należy do najbardziej wymagających i trudnych form uprawiania tego zawodu, dlatego w większości przypadków wymaga pewnego doświadczenia. Szanse na uzyskanie angażu podnosi w tym przypadku posiadanie dyplomu ukończenia szkoły aktorskiej. Podczas studiów można bowiem poznać wszystkie niezbędne techniki, zdobyć warsztat i oswoić się ze sceną, co jest praktycznie niezbędne. Wiele grup teatralnych organizuje jednak castingi dla osób nieposiadających dyplomu, które chcą zagrać w spektaklu z potrzeby pasji. W takim przypadku posiadanie wyższego wykształcenia aktorskiego nie jest zwykle wymagane.
Casting do filmu
Casting do filmu rządzi się nieco innymi prawami, niż przesłuchania do spektakli teatralnych. Podstawową różnicą jest zazwyczaj znacznie większa obsada. Otrzymanie jednej z głównych ról jest bardzo trudne bez wcześniejszego doświadczenia, jednak w dużym stopniu zależy to od skali produkcji. Jeżeli film ma pokaźny budżet i wiele zaplanowanych dni zdjęciowych, z dużym prawdopodobieństwem jego obsada będzie się składała z zawodowych i nierzadko bardzo znanych aktorów. Takie produkcje wymagają jednak również udziału epizodystów i statystów, którymi mogą być także amatorzy. Z tego względu na castingi filmowe trafiają osoby o różnym poziomie doświadczenia czy kwalifikacji. W przypadku wielu produkcji wykształcenie nie ma znaczenia, ponieważ reżyserzy i producenci często poszukują kandydatów jeszcze nieopatrzonych oraz zachowujących naturalność przed kamerą.
Organizacja castingów filmowych i teatralnych
Castingi filmowe i teatralne różnią się także sposobem organizacji. Pierwsze z nich najczęściej odbywają się w studiach filmowych i mają charakter zdjęć próbnych, natomiast przesłuchania do spektakli zwykle mają miejsce na scenie teatralnej. Oba rodzaje castingów zwykle organizowane są przede wszystkim w dużych miastach, takich jak Warszawa. Aby przejrzeć najnowsze ogłoszenia w 2022 roku i otrzymywać spersonalizowane informacje o przesłuchaniach, można zapoznać się z ofertą agencji CastingPro. Za jej pośrednictwem da się sprawdzić castingi do filmów, a także skorzystać z wielu narzędzi interaktywnych przydatnych na etapie rozwijania kariery.
Przebieg castingu do filmu i spektaklu teatralnego
Przesłuchania do filmów i spektakli różnią się nie tylko sposobem organizacji, ale też formą. Kandydatom stawiane są bowiem nieco inne wymagania, którym muszą sprostać celem otrzymania angażu. Aby dostać rolę w teatrze, trzeba przede wszystkim wyróżnić się nienaganną dykcją i dobrze opanowaną emisją głosu, odpowiednią prezencją sceniczną oraz plastycznością ciała. W przypadku castingów do musicali, nie bez znaczenia pozostają również umiejętności wokalne i taneczne. Podczas przesłuchań do filmu, kandydat powinien się wykazać swobodą w pracy przed kamerą, odpowiednią fotogenicznością oraz naturalnością. Teatr i kino stawiają na inne środki wyrazu, dlatego organizatorzy zwracają uwagę na inne cechy i walory kandydatów. W obu przypadkach kluczowe znaczenie ma dobra znajomość pamięciowa kwestii, kreatywność oraz odpowiednie podejście i kreatywność.